Plaušas

Plaušās iekšpusē notiek bronhu zarošanās. Katrs daivas bronhs sazarojas vairākos segmentu bronhos, kas zarosies vēl tievākos bronhos. Kopumā bronhi zarojas 16 reizes un to sieniņās saglabājas skrimšļa elementi, gludā muskulatūra un gļotāda. Bronhu sieniņa ir bieza un gāzu maiņa caur to nenotiek. Kad bronhu zarošanās rezultātā sasniegts diametrs 1 mm, no bronhu sieniņas izzūd skrimšļa elementi, un izveidojas bronhiolas. To sieniņās ietilpst gludā muskulatūra un epitēlijs. Ja šī muskulatūra sasprindzinās, piemēram, alergēna ietekmē, rodas bronhiālā astma. Bronhiolas vēl zarojas 3 - 4 reizes un, sasniedzot diametru 0,04 mm, no sieniņas izzūd gludā muskulatūra un izveidojas alveolārās ejas.

                                                                            

  
Alveolārās ejas ir savienotas ar daudziem simtiem alveolāro maisiņu. Alveolārās ejas un maisiņi veido 4 pēdējās zarošanās pakāpes. Katrs alveolārais maiss ar starpsienām sadalīts aptuveni 20 dobumos jeb pūslīšos, ko sauc par alveolām. Pieaugušam cilvēkam alveolu skaits variē no 200 - 600 miljoniem, atkarībā no auguma. Alveolu diametrs ir 0,1 - 0,3 mm. Alveolu kopējā virsma, caur kuru notiek gāzu maiņa, ir 70 - 90 - 150 m2. Alveolas apņem kapilāru tīkls. Alveolu epitēlijs izdala īpašu lipoproteīnu - surfaktantu, kurš veido uz alveolu virsmas nešķīstošu plēvīti un samazina alveolu virsmas spraigumu. Tas kavē alveolu saplakšanu.


Plaušas ir vienīgais orgāns, kurš ūdenī peld, jo 90% no plaušām aizņem parasts gaiss un tikai 10% ir audi. Plaušas spēj saturēt ap 4,5 litriem gaisa bērnībā un ap 6 litriem pieaugušajiem. Lai cik daudz gaisa no plaušām maksimāli izelpotu, tajās, tomēr paliek ap 1 litru gaisa.

Ja varētu iztaisnot un savienot visas ejas, kas veido elpceļus plaušās, tad to kopējais garums sasniegtu 50 km. Plaušu alveolu kopējais virsmas laukums ir apmēram tikpat liels kā tenisa laukums.

Diennakts laikā plaušām cauri izplūst ap 10 000 litru asiņu (7 litri minūtē) un ap 9 000 litru gaisa (vidēji 6,2 litri minūtē).

Jaundzimuša bērna elpošanas frekvence sasniedz 40 - 50 reizes minūtē, pieauguša cilvēka vecumā vairs tikai 14 - 16 reizes minūtē.