Elpas trūkums
Elpas trūkums, aizdusa, dispnoe – ar šiem vārdiem apzīmē vienu no visnepatīkamākajām sajūtām, kad nākas cīnīties par katru elpas vilcienu, un pret spirdzinošu gaisa malku cilvēks ir gatavs mainīt vai visas pasaules bagātības. Veseli cilvēki to nemaz nespēj novērtēt, kādas ir sajūtas, kad trūkst elpa. Vesels cilvēks vislabāk to var izjust, atrodoties augstu kalnos, kur ir retināts gaiss. Nereti cilvēki negaidot nonāk situācijā, kad sāk pietrūkt elpas, elpošana paātrinās, tā kļūst apgrūtināta vai pat sāpīga. Šajos gadījumos tiek meklētas atbildes uz jautājumu – kādēļ rodas elpas trūkums un kā to atvieglot?
Iemesli elpas trūkumam var būt daudz un dažādi. Elpas trūkuma sajūta rodas, ja šūnām netiek piegādāts skābeklis un aizvadīta ogļskābā gāze. Ja šūnas nesaņem pietiekoši daudz skābekli, tad organisms reaģē ar paātrinātu sirdsdarbību un elpošanu, arteriālā asinsspiediena pazemināšanos un galvassāpēm. Ja šāds stāvoklis turpinās, iestājas samaņas zudums.
Elpas trūkums ir normāla parādība netrenētam cilvēkam fiziskās piepūles laikā. Elpas trūkuma iemesls var būt arī hronisks mazkustīgums un liekie kilogrami. Pastiprinātas slodzes laikā netrenētā sirds un plaušas nespēj pietiekoši apgādāt audus ar skābekli, jo slodzes laikā vielmaiņas intensitāte daudzkārt pieaug. Lai justos komfortabli fiziskas piepūles laikā, vajadzētu veltīt vairāk laika fiziskām aktivitātēm sirds un asinsvadu, kā arī citu sistēmu vingrināšanai.
Elpas trūkums mēdz rasties arī stresa brīžos. Tas notiek tādēļ, ka organismā izdalās vairāk adrenalīna un citu trauksmes hormonu, tādēļ paaugstinās asinsspiediens un var tikt traucēts sirds darbība. Taču, iekams nav veikti izmeklējumi, nevajadzētu steigties diskomfortu skaidrot ar kreņķiem un emocionālām problēmām. Nereti gadās, ka pacientiem, kas, sūdzoties par elpas trūkumu, ilgstoši apmeklējuši psihoterapeitu, vēlāk atklāj astmu.
Elpas trūkums var būt arī dažādu nopietnu plaušu vai sirds slimību simptoms. Elpas trūkums var būt saistīts ar dažādām saslimšanām - asinsrites, sirds, plaušu slimībām. Ja ir elpas trūkums un elpošanas traucējumi, iespējams, var runāt par aritmiju, plaušu tūsku, kardiālo astmu, sirds nepietiekamību, sirds mazspēju, mazasinību, dzelzs un B12 trūkumu organismā un citām nopietnām saslimšanām. Elpas trūkums ir simptoms, kā dēļ strauji jādomā par ārsta apmeklējumu, lai slimības neielaistu.
Elpas trūkums var radīt nopietnas sekas, jo skābekļa trūkuma rezultātā cieš muskuļu un nervu šūnas. Lai arī skābekļa trūkums pavisam tās nogalina, šūnu kļūst mazāk, un funkcijas samazinās vai ļoti izmainās. Elpas trūkums ir signāls pacientam - domā, dari! Pie ārsta būtu jādodas visos gadījumos, kad elpas trūkums izjūtams pēc fiziskas slodzes vai miera stāvoklī.